Husband and wife are reading divorce agreement and signing decree of divorce (dissolution or

CO ZROBIĆ BY ZMINIMALIZOWAĆ NEGATYWNE SKUTKI ROZWODU?

Trudno. Stało się. To już pewne, że wasze małżeństwo się skończyło. Przed oczami stoją ci piekielne awantury, obgadywanie się przed przyjaciółmi oraz bolesny i kosztowny proces. Czy to nieuniknione? Niekoniecznie. Nie będzie to łatwe, ale możesz zrobić wiele, by rozstanie oznaczało dla was początek lepszego życia, a nie totalną destrukcję.

Co jednak zrobić, żeby na koniec móc powiedzieć: „Klasę zachowaliśmy do końca”?

1. Zaakceptuj drugą połowę, taką jaką jest. Nie zmienisz jej, więc nie próbuj walczyć z tym, jaka jest. Skup się na tym, co można zmienić, na przykład na przyczynach konfliktu lub problemu, który niszczy lub zniszczył wasze małżeństwo.

2. Poczuj ból. Próbując go uniknąć, napędzasz swoją złość i zachowania destrukcyjne. Pozwalając sobie na odczuwanie bólu, nawet płacz, dajesz sobie szansę na to, że minie on w naturalny sposób.

3. Zauważaj swój udział w problemie. Nawet jeśli bezpośrednia przyczyna rozwodu wynika z drugiego małżonka, zastanów się, na ile twoje działania lub zaniechania ją do tego doprowadziły.

4. Nie zatrzymuj małżonka na siłę i pozwól mu odejść. Zmuszanie drugiej osoby do bycia z tobą tylko zabije miłość i jeszcze bardziej wzmoże w niej chęć odejścia.

5. Nie chowaj urazy, wybacz. Nie chodzi o korzyść dla drugiej strony, a dla ciebie. Żeby ci się to udało, najpierw poczuj się gotowa(y) do odczuwania żalu po stracie. Później staraj się zauważać starania drugiej połówki i wybacz jej, że nie robi tego idealnie.

6. Bądź otwarta(y) na przyszłość. Tracąc energię na walkę z tym, co cię spotyka, przestajesz widzieć rzeczy takimi, jakie są. Łatwiej ocenisz swoją sytuację i znajdziesz najlepsze rozwiązania jeśli osiągniesz spokój.

7. Nie kłóć się. Słuchaj. Chodzi tu przede wszystkim o to, żebyście oboje wiedzieli (a nie tylko domyślali się), o co chodzi drugiej stronie, ale też o to, żeby obie strony miały okazję wyrazić swoje myśli i uczucia.

8. Znajdźcie takie rozwiązania, które są dobre dla was obojga. Szukając korzyści tylko dla siebie, nakręcasz konflikt. Szukają wspólnego dobra zyskujesz sojusznika zamiast wroga.

9. Korzystaj z każdej okazji na uzdrowienie waszego związku. Przy każdym spotkaniu masz do wyboru – dolać do ognia oliwy czy wody. Jeśli będziesz chciał(a) dobra drugiej strony, będziesz ją akceptował(a) i doceniał(a), o wiele łatwiej będzie ci rozwiązać lub choćby załagodzić konflikt.

Osobnym zagadnieniem, o którym musisz pamiętać podczas rozwodu z klasą, jest dobro waszych dzieci. Jak bardzo nie będziecie się starali, wasz rozwód będzie dla nich bolesnym przeżyciem. Postarajcie się jednak, by nie był przeżyciem, które zniszczy ich dalszy rozwój i szczęście.

W kolejnym artykule przedstawimy rady, które mogą wam pomóc w oszczędzeniu dzieciom dodatkowych cierpień. 

A już dziś możesz skorzystać z naszej pomocy!

Rozwód Adwokat Wrocław – tel. 504 052 358